Pořádáme

Spolek Pilsner Jazz Band je též pořadatelem mnohých swingových a dixielandových akcí, zejména v Plzni. A když sjedete úplně dolů, najdete tam Plzeňský swingový kalendář - přehled všech termínů v Plzni, kde se dá tančit swing!

Po siréně swing!

"Po siréně swing!" jsou pravidelné swingové tančírny. Pořádáme je v Plzni již od roku 2013; začali jsme v hotelu Continental, brzy je přesunuli do kulturního domu Peklo, a nyní se konají v Měšťanské besedě.

Proč takový zvláštní název? "Po siréně swing!" se koná (zpravidla) každou první středu v měsíci, tedy v den, kdy se v poledne zkušebně rozeznívají výstražné sirény. My jich využili jako jakési reklamy zadarmo, prostě připomínky pro všechny fanoušky swingu, že když v poledne houkají sirény, večer se hraje (a tančí) swing!

Jak tyto "swingové sirény" probíhají? V úvodu v 19:00 je lekce swingového tančení s Lenkou Sekaninovou, která naučí začátečníky základní krok a pokročilejším ukáže pár figur a triků, jak tančit lindy hop, charleston, balboa či shag. Hlavní program začíná ve 20:00, kdy nastupujeme my - Pilsner Jazz Band - se padesátiminutovým setem našeho swingového repertoáru. Po nás přichází na podium druhá kapela, kterou na naší "sirénu" pozveme. Můžete se tak těšit na pokaždé jiný swingband, většinou z Česka, někdy však i zahraniční.

Tančírna "Po siréně swing!" se koná zpravidla každý měsíc kromě července a srpna. Vítáni jsou však i posluchači! Program těchto "swingových sirén" hledejte v přehledu našich koncertů.

"Po siréně swing!" dlouhodobě podporuje město Plzeň a městský obvod Plzeň 3.

Mezinárodní dixielandový festival Plzeň

V roce 2016 jsme se pustili do velkého dobrodružství - uspořádat festival věnovaný neworleánskému jazzu, dixielandu. Navštívili jsme mnoho zahraničních dixielandových festivalů i ty v Česku (Dobřichovice a Křižany) a místo stesku nad tím, že v západních Čechách nic takového nemáme, to vzali do vlastních rukou. A rovnou jsme si na sebe "upletli bič" se slovem mezinárodní v názvu - to abychom na každém ročníku měli aspoň jednu kapelu ze zahraničí. A tak se v Plzni už vystřídali Lotyši, Poláci, Maďaři, Němci, Nizozemci i berlínský sextet složený ze šesti muzikantů šesti národností, do toho samozřejmě to nejlepší, co nabízí tuzemská dixielandová scéna.

Sobotní program se odehrává v krásných prostorách zahrady Měšťanské besedy. V secesním altánu se střídají české a zahraniční kapely, tančí se jako o život a plzeňské pivo teče proudem. Nedělní program se odehrává tam, kde jazz vznikal - na ulici! Pěší zóna Riegrovy ulice se na den promění na neworleánskou Bourbon Street, kde se před místními bary a kavárnami hraje a tančí přímo na ulici. Oba festivalové dny jsou však zahajovány na náměstí Republiky, odkud vychází průvod všech zúčastněných kapel, tanečníků a fanoušků. V New Orleans se tomu říká Second Line, my tomu dali název opěvující kolébku jazzu: New Orleans Parade.

Nadcházející ročník se uskuteční 29.-30. července 2023, více informací či fotky z minulých ročníků hledejte na www.dixielandfestival.cz!

Mezinárodní dixielandový festival Plzeň dlouhodobě podporuje město Plzeň a městský obvod Plzeň 3, a v roce 2022 též Státní fond kultury ČR.

Lindy Hop Herbst Camp

Swing jsme první roky naší existence vnímali jako hudbu, jako poslechovou záležitost. Úplně novou dimenzi swingu jsme objevili během prvních (tehdy ještě koncertních) "Po siréně swing!", když se tam začali pohupovat první taneční páry. Dnes je swing fenomén, je to tanec, je to životní styl. Těší nás hrát pro tanečníky, kteří ovládají svá těla při figurách tanců lindy hop, charleson, balboa, shag, boogie-woogie... Naše energie vyzařující z pódia se okamžitě "odráží" od tanečního parketu plného nadšených tanečníků.

I proto jsme se rozhodli se pustit do do té doby neznámých pořadatelských vod - uspořádat taneční festival. V roce 2018 jsme uspořádali první ročník, na rok 2022 je naplánovaný 4. ročník v termínu 25.-27. listopad. Poslední ročník obsáhl 31 workshopových hodin všech úrovní swingových tanců (už nejen lindy hop, ale též balboa, shag, boogie-woogie a swing-step) s 11 profesionálními lektory z 5 zemí, a k tomu tři velké tančírny. Slovy jde těžko popsat tu koncentraci radosti, soustředění, fyzického vyčerpávání a zároveň "nakrmení duše" a maximální uspokojení z pohybu na swingovou hudbu; to se musí zažít!

A kde se vzal ten prapodivný název s německým slovíčkem Herbst (podzim)? Od počátku na akci spolupracujeme s našimi swingovými přáteli Swing Maniacs Regensburg, akce je též pravidelně podporována Česko-německým fondem budoucnosti.

Více informací hledejte na www.pilsenswing.eu

Marienbad Dixieland & Swing

Dixielandová a swingová hudba se náramně hodí do menších a klidnějších míst, do malebných městeček, tam, kde je tato hudba kulisou i rozptýlením pro místní obyvatele i návštěvníky. Proto jsme se rozhodli uspořádat jednodenní festival v Mariánských Lázních, který se konal 1. srpna 2022.

Plzeňský swingový kalendář

Akce označené symbolem 🎺 jsou s kapelou, akce se symbolem 📻 jsou s reprodukovanou hudbou. Pro více informací klikni na danou položku.